wtorek, 11 marca 2014

Tajlandia, Malezja i Singapur na talerzu


TajlandiaHomar w pikantnym sosie - Bangkok

 
Słodko-kwaśna zupa krewetkowa - Bangkok 

 Sałatka ze świeżej papai z orzeszkami ziemnymi, cebulą i ziołami - Bangkok

 Lepki ryż, świeży ogórek, pieczone mięso wieprzowe i sałatka z papai z limonką - Bangkok 

 Lepki ryż zawinięty w liście bananowe - Klong Suan, bazar o ponad stuletniej historii, około 100 kilometrów od Bangoku. Cena ok. 10-15 baht za sztukę.

Domowej (czy może raczej ulicznej?) roboty lody - Klong Suan. Składając zamówienie wybiera się różne dodatki, np. wiórki czekoladowe, orzeszki ziemne, świeże owoce itp. Sprzedawca wylewa mleczną masę na chłodzącą płytę, dorzuca dodatki, a następnie energicznie zdrapuje zamarzający produkt i umieszcza pozwijane płaty w pojemniku. Cena ok. 50 baht.

 Padthai, smażony makaron z jajkiem, kiełkami, orzeszkami i kurczakiem - miasto Phuket, wyspa Phuket. Cena: 40 baht

.Ryż z kurczakiem curry, czyli tajska kuchnia indyjska - miasto Phuket, wyspa Phuket. Cena: 50 baht. 

Makaron z owocami morza w sosie słodko-pikantnym - Patong, wyspa Phuket. Cena: 80 baht.

 Padthai, smażony makaron z krewetkami, jajkiem, orzeszkami ziemnymi, tofu i kiełkami podany na liściu bananowca - Patong, wyspa Phuket. Cena: 50 baht. 

 Danie japońskie w stylu tajskim, czyli kotlet z kurczaka w słodkim sosie sojowym z kwaśną, typowo tajską sałatką - Patong, wyspa Phuket. Cena: 60 baht.

Świeża sałatka z papai i zielonego mango z dodatkiem marchewki, orzeszków, limonki i zielonej fasolki - Patong, wyspa Phuket. Cena: ok. 50 baht.

Malezja

 

 
Kuchnia koreańska w wydaniu malezyjskim prosto z Chinatown w Kuala Lumpur. Zupa sojowa z tofu i krewetkami, ryż, kimchi - Kuala Lumpur. Cena ok. 10 ringgit.

 Pikantne kluski ryżowe w pomidorowo-paprykowym sosie, omlet, kimchi i gotowane ziemniaki pokrojone w cieniutkie paseczki. Kolejna odsłona kuchni koreańskiej w wykonaniu malezyjskim - Kuala Lumpur. Cena: ok. 12 ringgit.

 
Podawana w rozgrzanym glinianym garnku zupa "wszystko". "Wszystko" dlatego, że znajdziemy w niej makaron, warzywa, owoce morza, kawałki wołowiny, kuleczki mięsa wieprzowego i kuleczki rybne, warzywa, a do tego surowe jajko powoli ścinające się na powierzchni - Kuala Lumpur, Chinatown. Cena ok. 8 ringgit.

Singapur

 

 Zupa z krewetkami, bliska kuzynka chińskiego lamian - Singapur. Cena ok. 5 dolarów singapurskich.

Szybki przelicznik walut:
1 baht - ok. 10 gr
1 ringgit - ok. 1 zł
1 dolar singapurski - ok. 2 zł 50 gr
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz